Klub Rotary wspiera Ośrodek Twórczej Psychoedukacji DAMB – sukces na Światowych Finałach Odysei Umysłu 2007

06 sty 2014

Relacja z pobytu grup Ośrodka Twórczej Psychoedukacji
DAMB na Światowych Finałach Odysei Umysłu 2007

W XXVIII Światowych Finałach Odysei Umysłu, które odbyły się w Michigan State University, USA w dniach 23.- 26.05.2007 r., wzięło udział 800 drużyn z całego świata. Prawo do reprezentowania Polski na Finałach uzyskało 13 drużyn (zwycięzcy w poszczególnych zadaniach i grupach wiekowych), z czego aż 6 drużyn z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska.
Każda grupa przygotowywała jedno z wybranych zadań przez 6 miesięcy. Były to zadania humanistyczne („W 8 minut dookoła świata” i „Wszystko to robię z myślą o Tobie”), bądź techniczne („Znaczy się pojazd” i „Mniej więcej opowieści”). Na etapie światowym konkursu każda grupa rywalizowała z 50 drużynami z całego świata.
W tym roku polskie drużyny odniosły największy sukces podczas Światowych Finałów w historii Odysei Umysłu, zdobywając 5 medali. Cztery z nich są udziałem młodzieży z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska:
– złoty medal w zadaniu „W 8 minut dookoła świata” w gr. wiekowej II
– złoty medal w zadaniu „Znaczy się pojazd” w gr. wiekowej III
– srebrny medal w zadaniu „Wszystko to robię z myślą o Tobie” w gr. wiekowej II
– srebrny medal w zadaniu „Mniej więcej opowieści” w gr. wiekowej III
Furorę wśród sędziów zrobił pojazd, który w Polsce otrzymał prestiżową nagrodę Ranatra Fusca za wybitnie twórcze rozwiązania techniczne, wykonany ze starych napędów CD. Sędziowie oraz przedstawiciele NASA (którzy co roku są w Stanach sponsorem zadania technicznego) poprosili o wypożyczenie pojazdu w celu dokładnego przeanalizowania zasady jego poruszania się.
Sprawdziła się teoria talentu Alberta Einsteina „wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi”, bowiem grupa, która skonstruowała pojazd z napędem CD, jest grupą humanistów. Dlatego też odkrywanie i rozwój talentów może przynieść zaskakujące efekty w postaci niezwykle twórczych rozwiązań.

W planach Ośrodka DAMB na przyszły rok jest przygotowanie kilku grup utalentowanej młodzieży do kolejnej edycji Konkursu Odysei Umysłu oraz fachowa opieka psychologiczna nad dziećmi i młodzieżą wybitnie zdolną.

Więcej informacji o działalności Ośrodka DAMB oraz programie Odysei Umysłu znajdziecie Państwo na stronach: www.damb.org, www.odysseyofthemid.com

Dorota Hazuka – Furgalska

cd9424383e3b8e5f39f51745db4905ab