Informacje z życia klubu

Matching Grant Ośrodek w Łupkach k/Pisza

06 Sty 2014

Porządna droga w mazurskich Łupkach.

Ostatnio zrealizowanych projektów, przeznaczony był dla szkoły i Ośrodka Społeczno Wychowawczego w Łupkach koło Pisza, obejmował zaś wykonanie drogi dojazdowej do szkoły i zakup sprzętu multimedialnego z oprogramowaniem. Wartość projektu zamknęła się kwotą 25 000 dolarów amerykańskich.
Porządna droga w mazurskich Łupkach.

– Wcześniej dzieciaki brodziły w błocie po łydki – wspomina Ewa Ryzińska, dyrektor OS-W w Łupkach. Mina Pani Ewy mówi sama za siebie. Po każdym, większym deszczu dzieci nie były w stanie dotrzeć do Ośrodka.

Łupki to mała wioska pięć kilometrów od Pisza. To właśnie Ośrodek Szkolno- Wychowawczy z tej wsi został, kilka lat temu, wybrany przez Rotary Club Gdańsk – Sopot – Gdynia w celu bezpośredniego wsparcia w programie Matching Grant.
Za kwotę 33 tysięcy dolarów amerykańskich zebranych wspólnie przez RC Gdańsk – Sopot – Gdynia i niemiecki Rotary Club Neuruppin spod Berlina oraz Rotary Club Osnabruck, dyrekcja Ośrodka wyremontowała drogę dojazdową wraz z parkingiem o łącznej powierzchni 800m2 oraz, przy samym ośrodku, wybudowała podjazd dla niepełnosprawnych. Reszta pieniędzy spożytkowana została na zakup programów multimedialnych dla dzieci.
Czek przekazany w upalne piątkowe przedpołudnie miał charakter symboliczny.
Prezydent klubu Gdańsk – Sopot – Gdynia, Zbigniew Borkowski w asyście odpowiedzialego za Rotary Foundation Sławomira Chmiela oraz starosty Piskiego Andrzeja Nowickiego złożył go na ręce dyrektor Ewy Ryzińskiej.
Starosta Andrzej Nowicki w swoim przemówieniu wspomniał o odbytej kilka lat temu wizycie w USA i spotkaniu z Panem Carlo Ravizzą, ówczesnym prezydentem światowego Rotary International. – Otrzymałem wtedy od niego klubowy krawat, który ma dla mnie szczególne znaczenie i zakładam go na specjalne okazje, takie jak ta dzisiejsza. Mam wielu znajomych wśród rotarian. Są to wspaniali ludzie i bardzo się cieszę, że ich pomoc i gest dotarły również do nas – powiedział.
Projekt Matching Grand szeroko opisała lokalna Gazeta Piska przez co sprawa problemów i potrzeb oraz otrzymanego wsparcia dla Ośrodka została odpowiednio nagłośniona wśród lokalnej społeczności.
– Pomoc Rotarian trwa już od wielu lat. Umiejętność dzielenia się z innymi to podstawowa rotariańska zasada – wspomniał obecny na uroczystościach past prezydent klubu z Trójmiasta Stanisław Wojtysiak. Rotary dokłada wszelkich starań aby pomagać tym wspaniałym dzieciakom.
Po części oficjalnej dzieci zaprezentowały wszystkim obecnym gościom bogaty, ciekawy i barwny program artystyczny.
Kolejna akcja Rotary przyniosła zadowolenie i radość. Trójmiejski Klub Rotary już myśli o kolejnej akcji pomocy najbardziej potrzebującym.

 

0a74a9c6e77d46f2b2305bdea918ae5e

315b6dde8de940f9b7d42e15c4b93d97