Nietuzinkowa młodzież – Nietuzinkowe problemy – Nietuzinkowe rozwiązania

06 sty 2014

RC Gdańsk-Sopot-Gdynia wspiera uzdolnioną młodzież

Odyseja umysłów odbywa się w Stanach Zjednoczonych już od 28 lat. W ostatniej edycji, z finałem w State University w Michigan, udział wzięlo 800 drużyn z całego Świata. Wśród tej grupy, 13 drużyn przyjechało do USA z Polski. Aby „załapac się” do szczęśliwej trzynastki należało przejść kilkuetapowe eliminacje regionalne i wygrać finał krajowy w Teatrze Muzycznym Gdyni. Taki wyczyn udał się dwóm grupom wspieranym przez RC Gdańsk – Sopot – Gdynia. Najstarszy trójmiejski klub ROTARY wziął pod swoje skrzydła grupę uzdolnionych uczniów z V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku oraz młodzież skupioną w Ośrodku Psychoedukacji DAMB. I polskie drużyny odniosły największy sukces podczas Światowych Finałów w historii Odysei Umysłu, zdobywając 5 medali w tym 3 złote !!!

Co to jest Odyseja umysłów?
Jest to współzawodnictwo młodzieży wymyślone w Stanach Zjednoczonych w latach 70-tych przez Samuela Miclusa. W Polsce Odyseja istnieje od 15 lat. To program promujący kreatywne myślenie. W jednym czasie i miejscu grupa nietuzinkowej młodzieży stara się w nietuzinkowy sposób rozwiązać jeszcze bardziej nietuzinkowe zadanie. Siedmioosobowa drużyna młodzieży lub dzieci musi przy tym stworzyć przedstawienie na zadany temat. Zadanie nie może trwać dłużej niż 8 minut. Uczestnicy sami muszą wymyślić scenariusz, wykonać kostiumy i dekoracje. Drużyny maja do wyboru 5 zadań długoterminowych i nad jednym z nich pracują przez ponad 6 miesięcy przygotowując się do finału – mówi Krzysztof Rzesniowiecki, trener drużyny V LO z Gdańska.

Na czym polegały zadania w finale światowym?
Młodziez podzielona jest ze względu na wiek i zadania do wykonania. W Michigan były zadania humanistyczne (,,W 8 minut dookoła świata” i ,,Wszystko to robię z myślą o Tobie”), bądź techniczne (,,Znaczy się pojazd” i ,,Mniej więcej opowieści”). Nasi podopieczni z Ośrodka Psychoedukacji DAMB zdobyli złote medale w zadaniach ,,W 8 minut dookoła świata” w II grupie wiekowej i ,,Znaczy się pojazd” w III grupie wiekowej – wylicza sukcesy Pani Dorota Hazuka – Furgalska, opiekun młodzieży z ośrodka DAMB.

Niewątpliwie jednym z najciekawszych konkursów był „Znaczy się pojazd”. Furorę wśród sędziów zrobił, wykonany przez podopiecznych Ośrodka DAMB pojazd, który już w Polsce otrzymał prestiżową nagrodę Ranatra Fusca za wybitnie twórcze rozwiązania techniczne. Silnikami napędzającymi urządzenie były stare napędy CD. Sędziowie oraz przedstawiciele NASA (którzy co roku są w Stanach sponsorem zadania technicznego) poprosili o wypożyczenie pojazdu, w celu dokładnego przeanalizowania zasady jego poruszania się. Nagrodę Ranatra Fusca, w dziedzinie kreatywności odebrali również uczniowie I i II klasy V LO w Gdańsku. Zdobyli oni złoty medal w zadaniu „Przecież to robię z myślą o Tobie!”. W ich przedstawieniu pojawiła się Dama z … Tasiemcem wzorująca się na słynnym dziele Leonarda da Vinci oraz wielka Ryba której łuski wykonane zostały z płyt CD. Był to kolejny prawdziwy przebój konkursu.

Do tych największych złotych sukcesów dodać trzeba jeszcze dwa srebrne medale w zadaniach „Mniej więcej opowieści”. Polskie drużyny wręcz zauroczyły zarówno publiczność jak i sędziów.

Pomorska młodzież miała przy okazji dalekiego wyjazdu, możliwość zobaczenia kawałka Stanów Zjednoczonych a szczególne wrażenie zrobił na nich wodospad Niagara.

Warto na koniec dodać, że sprawdziła się teoria talentu Alberta Einsteina ,,wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi”, bowiem grupa, która skonstruowała pojazd z napędem CD jest grupą humanistów. Dlatego też odkrywanie i rozwój talentów może przynieść zaskakujące efekty w postaci nietuzinkowych rozwiązań.

W planach zarówno Ośrodka DAMB jak i V LO jest przygotowanie kilku grup utalentowanej młodzieży do kolejnej edycji Konkursu Odysei Umysłu, który już niebawem.

Podczas przygotowań jak zawsze mogą oni liczyć na naszą pomoc – zapewnia Zbigniew Borkowski, prezydent ROTARY CLUB Gdańsk Sopot Gdynia.

Tomasz Balcerowski

Przygotowania do występu Odyseja Umysłów 2007