Informacje z życia klubu

W RC GDAŃSK-SOPOT-GDYNIA mija XV lat w służbie ROTARY

06 maja 2014

Czarteru Rotary Club Gdańsk –Sopot- Gdynia udzieliły RC Toruń i RC Lund ze Szwecji. Od lat spotkania klubu odbywają się w każdy poniedziałek o godzinie 18.00 w pięknie położonym nad Zatoką Gdańską Hotelu Marina.

– Nasz klub to rotariański matecznik w Trójmieście. Zawiązaliśmy się w 1991 roku jako klub prowizoryczny zaś w dniu 26 października 1993 oficjalnie zostaliśmy częścią wielkiej rotariańskiej rodziny – wspomina Ryszard Kaszuba –Krzepicki, prezydent RC Gdańsk Sopot Gdynia kadencji 1997/98 oraz Gubernator Dystryktu 2230 w kadencji 2000/2001.

– Jesteśmy sponsorami dwóch klubów, RC Sopot i RC Gdynia oraz wyróżniającego się na mapie Polski Rotaractu Trójmiasto – dodaje obecny prezydent klubu Zbigniew Borkowski.

PRZYJAŹŃ

Klub liczy obecnie 34 członków, zaś siedmiu odznaczonych jest tytułem Paul Harris Fellows. Bardzo harmonijnie układa się przyjacielska współpraca z klubami zagranicznymi m.in., z francuskiego Anders, holenderskiego Gorinchem, brytyjskich Southport i Crompton oraz niemieckich Osnabruck, Potstam i Hochstadt.

– Od zeszłego roku naszym znamienitym zagranicznym przyjaciołom nadajemy tytuł „The best friend of RC Gdańsk Sopot Gdynia”. Godność tą posiada już pięciu zagranicznych kolegów. Są to Panowie Buchwalsky, Pees i Kruger z Niemiec oraz Leen i Hoegee z Holandii – wymienia szef kapituły tytułu „The best friend of RC GSG” a jednocześnie jeden z pierwszych członków założycieli tutejszego klubu, architekt Wojciech Strzelecki.

WSPARCIE

Klub Gdańsk Sopot Gdynia już od ponad X lat udziela stałego, organizacyjnego i finansowego wsparcia Rotaractowi Trójmiasto, który z kolei uczestniczy praktycznie w każdej akcji podejmowanej przez starszych kolegów.
– Współpraca jest przykładowa, a nasz Rotaract rozwija się nad wyraz harmonijnie. W październiku bieżącego roku był organizatorem Jesiennego Spotkania Rotaract-u we Władysławowie. My, zaś jako RC Gdańsk Sopot Gdynia, co roku współdziałamy przy organizacji przez Rotaract Trójmiasto Konkursu dla Młodych Liderów im. Andrzeja Walentynowicza, świętej pamięci członka naszego klubu, ale przede wszystkim wielkiego przyjaciela młodzieży – z zadowoleniem dodaje, odpowiedzialny za kontakty z młodzieżą, prezydent elekt Zbigniew Wierowski.

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu członka naszego klubu profesora Zbigniewa Grucy, już od 10 lat wspieramy organizacyjnie i finansowo praktyki lekarskie studentów z Białorusi w Akademii Medycznej w Gdańsku.. W tym roku po raz kolejny studenci medycyny zaangażowani w Towarzystwie Młodzieży Polskiej przy Związku Polaków na Białorusi mogli pogłębić swoją wiedzę medyczną w naszych szpitalach.

OPIEKA NAD WYBITNIE UZDOLNIONĄ MŁODZIEŻĄ GŁÓWNYM CELEM DZIAŁALNOŚCI

Pod opieką naszego klubu znajdują się dwaj uzdolnieni młodzi ludzie. Pomimo, że wyróżniają się w bardzo odmiennych dyscyplinach to łączy ich talent, pracowitość, sukcesy oraz … stałe stypendium przyznane przez RC Gdańsk Sopot Gdynia.
Pierwszy z nich to wybitnie uzdolniony skrzypek Tomasz Neugebauer, student konserwatorium w Hanowerze, w roku 2007 zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego we Włoszech.

Drugi to pochodzący z Trójmiasta informatyk Filip Wolski, absolwent słynnego III LO w Gdyni, laureat światowych olimpiad informatycznych, indywidualny i drużynowy mistrz świata w programowaniu, obecnie student Uniwersytetu Warszawskiego.

Nasz klub wspiera jednak nie tylko lekarzy, informatyków i muzyków. Na pomoc klubu liczyć mogą również uzdolnieni młodzi biolodzy. Po raz ósmy zorganizowaliśmy Konkurs o Nagrodę im. Małgorzaty Dominiak dla najlepszego ucznia biologa z liceów ogólnokształcących Województwa Pomorskiego.
Małgorzata Dominiak to świętej pamięci biolog, dydaktyk, wychowawca młodzieży, opiekunka wielu laureatów olimpiad biologicznych.
W roku 2007 zwycięzcą Konkursu został Tomasz Koliński z II LO w Gdańsku.
– Zaś poprzedni laureat konkursu, Przemysław Głaza z LO w Czersku, obecnie student II roku biologii na UG, został w 2006 roku medalistą Światowej Olimpiady Biologicznej w Brazylii (2006). Jesteśmy dumni z jego sukcesu. Tym bardziej, że to klub RC GSG dofinansował jego wyjazd – nadmienia Rotarianin profesor Piotr Dominiak.

W roku 2007 dofinansowaliśmy wyjazd uzdolnionej szkolnej młodzieży na Odyseje Umysłów w Michigan w USA, skąd wrócili ze złotymi medalami!

POMOC

Ale w otaczającym nas świecie zauważamy nie tylko tych zdolnych, lecz również tych cierpiących i potrzebujących. I w miarę swoich możliwości zawsze jesteśmy w stanie ruszyć im na pomoc.

– Ostatni Matching Grant na kwotę 50 100 PLN dotyczył Polskiego Stowarzyszenia na Rzec Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Gdańsku Letniewie – mówi Sławomir Chmiel, członek zarządu RC GSG i szef komisji ds. Rotary Foundation.
Uroczyste zakończenie projektu (na zdjęciu) odbyło się z udziałem przedstawicieli niemieckich klubów rotariańskich z Osnabruck i Hochstad an der Ais. Ponadto projekt współfinansowały kluby z Gorinchem w Holandii i Anger we Francji. Projekt obejmował organizację sprzętu multimedialnego i komputerowego dla potrzeb dydaktycznych ośrodka. Drugi, z ostatnio zrealizowanych projektów, przeznaczony był dla szkoły i Ośrodka Społeczno Wychowawczego w Łupkach koło Pisza, obejmował zaś wykonanie drogi dojazdowej do szkoły i zakup sprzętu multimedialnego z oprogramowaniem. Wartość projektu zamknęła się kwotą 25 000 dolarów amerykańskich.

7

8

9

 

Klub Gdańsk Sopot Gdynia współorganizował i objął patronatem konferencją pt. „Więcej wiedzieć o zespole Retta” zorganizowaną m.in. przez naszego Kolegę Rotarianina Janusza Różalskiego. Zespół Retta to nowa niedawno odkryta choroba, dotykająca małe dziewczynki wiele z nich umiera nie przed osiągnięciem wieku dorosłego. Wystąpiliśmy do Gubernatora naszego dystryktu Andrieja Bahanycza o pomoc w zaangażowaniu klubów z Ukrainy i Białorusi, ponieważ z naszej wiedzy wynika ,że w krajach tych nie ma zorganizowanego jeszcze systemu diagnozowania i opieki w takich przypadkach.

Ostatnio wspieraliśmy również festiwal Działań Teatralnych i Plastycznych „Zdarzenie -Tczew- Europa”, zespół muzyczny Capella Antiqua Camera ze Szkoły Podstawowej
w Drewnicy Gm. Stegna oraz Koło Ekologicznego w Szkole Podstawowej w Wojanowie Gmina Pruszcz Gdański.
Przy naszym współudziale powstawał Policyjny Program Edukacyjny dzieci i młodzieży „PoPo”. Aktywnie uczestniczymy w RI Youth Exchange Program – Long Term, od kilku lat wysyłamy w świat naszą młodzież oraz oczywiście gościmy młodzież z innych krajów, m.in. z Kanady, Meksyku i USA.

PODZIĘKOWANIE

Wszystkich sukcesów RC Gdańsk Sopot Gdynia nie byłoby gdyby nie istniały „lokomotywy finansowania działalności klubu”. Taką typowa lokomotywą są corocznie organizowany przez nasz klub Rotariański Charytatywny Turniej Golfowy i Charytatywny Bal Karnawałowy. Jednakże i to byłoby mało gdyby nie pomoc stałych sponsorów instytucjonalnych klubu, m.in.: GE Money Banku, Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów, firm Sprintnet, Infracorr i Pracowni Krawieckiej „Janusz Wiśniewski” oraz Stena Line i Nordea Banku a przede wszystkim naszych wspaniałych członków i wszystkich przyjaciół klubu.

Tomasz Balcerowski