Informacje z życia klubu

„RYLA” Rotary Youth Leadership Awards w Gdańsku!

„RYLA”     Rotary  Youth Leadership Awards   w Gdańsku!
31 sie 2016

RYLA to rotariański program szkoleniowy na temat roli przywództwa przeznaczony dla młodych ludzi
W dniach 21-23 sierpnia odbył się w Gdańsku trening dla młodych liderów będący wspólnym przedsięwzięciem dystryktu D2231 z Polski i D2350 (Uppland) ze Szwecji.
W treningu, który odbywał się w Hotelu Mercure Posejdon w Gdańsku-Jelitkowie wzięło udział 21 osób, w tym 13 z Polski i 8 ze Szwecji.
Przekrój narodowościowy grupy był jednak większy, niż może się to wydawać z bilateralnego układu organizatorów. Oprócz Polski i Szwecji reprezentowane były również inne nacje takie, jak: Korea, Rumunia, Rosja i Iran.
Po stronie organizatorów w projekcie wzięli udział:
Kristofer Erlandsson – DG, D2350
Peter Eklund – EDG, D2350
Per Englund i Maria Englund z firmy doradczej Blue Advisory Group AB
Sławomir J. Chmiel – Szef Komitetu ds. RYLA D2231, członek RC Gdańsk-Sopot-Gdynia
W spotkaniu uczestniczyli także PDG Barbara Pawlisz i PPDG Piotr Wygnańczuk oraz Gubernator Krzysztof Kopyciński.
Obecni byli także Prezydent RC Gdańsk-Sopot-Gdynia, Jan Zacharewicz oraz Bolesław Kościukiewicz odpowiedzialny za kontakty międzynarodowe w RC GSG.
W trakcie trzech dni szkolenia grupa mieszana złożona z 11 uczestniczek i 10 uczestników została poddana intensywnemu testowi umiejętności przywódczych.
Po wysłuchaniu krótkich wystąpień na temat Rotary International, zasad przywództwa i myślenia strategicznego oraz polsko-szwedzkich różnic kulturowych,
uczestnicy treningu podzieleni na trzy 7-osobowe zespoły, każdy pracujący pod okiem instruktora, musieli zmierzyć się z rzeczywistymi wyzwaniami,
jakie są udziałem liderów różnych organizacji w dzisiejszym świecie. Zadania były związane z tworzeniem strategii dla rzeczywistej organizacji pozarządowej,
prowadzeniem pierwszego spotkania zespołu złożonego z osób sobie nieznanych, reakcji na próbę wykorzystania organizacji do celów politycznych,
umiejętność zażegnania sytuacji kryzysowej (grupowy protest), odparcia ataku mediów oraz zdolności pozyskiwania sojuszników i sponsorów.
Całość wieńczyła próba konferencji prasowej, podczas której trzeba było zarówno odeprzeć ataki, jak i „sprzedać” pozytywny wizerunek.
W wyniku szkolenia większość osób utwierdziła się w przekonaniu, że chcą i potrafią pełnić rolę liderów. Jednak ci nieliczni, którzy doszli do wniosku,
że wolą poświęcić się innego rodzaju karierze, też wynieśli cenne doświadczenia, które pozwolą im uniknąć błędnych decyzji dotyczących własnej kariery.
Na koniec treningu uczestnicy otrzymali ofertę mentoringu ze strony Rotarian z RC Gdańsk-Sopot-Gdynia, który był klubem wiodącym w tym projekcie.
Zaangażowanie uczestników i ich zadowolenie wyrażone w końcowej ewaluacji treningu pozwalają stwierdzić, że trening RYLA zakończył się pełnym sukcesem.
Już teraz myślimy o jego powtórzeniu za rok w szerszej nieco formule ilościowej (30 osób) i narodowościowej (wszystkie kraje skandynawskie oraz Białoruś i Ukraina).
Sukces ten był możliwy w dużej mierze dzięki kreatywności Sławka Chmiela i  jego nieocenionego wkładu twórczej pracy. Dzięki niemu mamy także tę informację o programie RYLA.