Informacje z życia klubu

Program Młodzieżowej Wymiany ( RYEP ) Dystrykt 2230 ( POLSKA )

Program Młodzieżowej Wymiany ( RYEP )  Dystrykt 2230 ( POLSKA )
19 maja 2017

Wymiana 7Wymiana 6Wymiana 2Wymiana 1Wymiana 5Wymiana 4Wymiana 3Nasz Rotary Klub bierze niezwykle aktywny udział  w Programie Młodzieżowej Wymiany. Dystrykt D2230 zrzesza 80 Klubów Rotary, w tym nasz klub. Każdego Roku nasz Komitet Wymiany wysyła zagranicę około 60 studentów do różnych krajów świata . W zamian przyjmując do naszego kraju taką sama liczbę młodzieży z całego świata .

Studenci chcący wziąć udział w programie muszą być w wieku pomiędzy 16 a 18 lat . Program oferuje niezwykłe korzyści młodym uczestnikom . Dzięki programom wymiany uczniowie i studenci mogą osobiście poznać i zakosztować życia w innym kraju. Wraz z rozwojem ich pojęcia o świecie dojrzewają, stają się bardziej prawdziwe. Świat, który spotykają uczy  ich innego podejścia do życia, pokazuje nowe możliwości rozwoju. W obcym kraju nasi studenci poznają siebie, inaczej patrzą na swój potencjał. Rozumieją praktyczne znaczenie słowa tolerancja w obcym krają, który bardzo szybko staje się ich krajem. Próbują zrozumieć to, co ich otacza, poprze m.in.  głębokie zrozumienie samych siebie. Poprzez wtopienie się w edukacyjny system obcego dla nich kraju dokonuje się ich osobisty rozwój. Kluby oraz rodziny przyjmujące i społeczności lokalne również wiele mogą skorzystać na przyjaznym kontakcie z kimś z innego kręgu kulturowego. Więcej informacji można uzyskać pod adresem www.wymiana.rotary.org.pl

W dniu dzisiejszym taki Program zakończyła  studentka z Meksyku Valentina Hernandez Melo, która przebywała w polskiej rodzinie. Miłe pożegnanie w gronie znajomych z liceum i innych uczniów z  wymiany przebywających w naszym kraju oraz polskich rodzin, a także  naszego Klubu Rotary miało miejsce o godzinie 14.35 na lotnisku w Gdańsku .  Była radość i  szczere łzy pożegnania …..Szczęśliwego powrotu do domu „Val” .

Osobą odpowiedzialną w naszym Klubie za realizację tego cennego programu jest Kolega Dominik Lis. Dominiku pracę tę wykonujesz w niezwykły sposób. Program ten uczyniłeś wyjątkowo wartościowym. Powodujesz, iż młodzież uczestnicząca w tym programie odnajduje siebie na nowo, inaczej postrzega swoje cele, potrafi docenić sens pracy zespołowej, jak też odnaleźć swoje często do tej pory niezdefiniowane miejsce. W imieniu całego naszego Klubu Rotary dziękuję najpiękniej, jak tylko potrafię

Prezydent Rotary Club Gdańsk-Sopot-Gdynia   Jan Zacharewicz