Informacje z życia klubu

Odszedł nasz Rotarianin Prof. Jerzy Młynarczyk

Odszedł nasz Rotarianin Prof. Jerzy Młynarczyk
13 Wrz 2017

Prof. Jerzy MłynarczykZ wielkim żalem zawiadamiamy że w sobotę 9 września 2017 roku w wieku lat 86 odszedł od nas na zawsze ROTARIANIN, były członek naszego klubu prof. zw. dr hab. Jerzy Marian Młynarczyk 

Jerzy Młynarczyk urodził się 2 sierpnia 1931 roku w Wilnie. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Naukę doskonale godził ze sportem. Mimo, że do koszykówki trafił dopiero jako 19-latek, to już po dwóch tygodniach debiutował w oficjalnym meczu Stali Poznań, a rok później został j powołany do reprezentacji Polski. W biało-czerwonych barwach wystąpił 112 razy. Czterokrotnie występował w finałach mistrzostw Europy, a w 1960 roku zagrał w igrzyskach olimpijskich w Rzymie, gdzie Polska zajęła 7. miejsce. W latach 1960-70 występował w Wybrzeżu Gdańsk. W tym okresie drużyna trzykrotnie ukończyła rozgrywki na podium. W 1970 roku była wicemistrzem kraju, a w 1964 i 1968 sięgnęła po brąz.

W 1954r. ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Początkowo pracował jako radca prawny. Uzyskał stopnie doktora i doktora habilitowanego nauk prawnych, a w 1998 tytuł profesora nauk prawnych. Od 1958r. pracował w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie. Od 1970 r. był pracownikiem naukowym Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 80-tych kierował Instytutem Morskim. Także był  wykładowcą Światowego Uniwersytetu Morskiego w Malmö. W latach 2006–2011 prowadził wykłady i seminaria z prawa cywilnego oraz postępowania cywilnego w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie, pełniąc równocześnie funkcję p.o. kierownika Katedry Prawa Prywatnego. Był również rektorem Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni i kierownikiem Katedry Administracji na tej uczelni. Był członkiem Zarządu i wykładowcą Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów. Specjalizował się w prawie morskim oraz międzynarodowym publicznym. Opublikował kilkanaście książek i około 200 innych publikacji naukowych.

. W latach 1977–1981 pełnił funkcję prezydenta Gdańska (To On podpisał decyzję o przyznaniu rodzinie Wałęsów mieszkania na Zaspie). Sprawował też mandat posła na Sejm IV kadencji, wybranego w okręgu gdańskim z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, pracował w Komisji Ustawodawczej. W 2004r. przeszedł do klubu Socjaldemokracji Polskiej i kandydował w wyborach w tym samym roku z jej listy do Parlamentu Europejskiego. W listopadzie 2012r. został powołany przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do rady programowej TVP Gdańsk.

  1. sierpnia obchodził 86. urodziny. Dopiero co wyszedł ze szpitala i marzył o spacerze po ulubionej ul. Mariackiej. Urząd prezydenta Gdańska piastował od kwietnia 1977r. do grudnia 1981 r. Prof. J. Młynarczyk był w PZPR liberałem i nie miał powodów, by wstydzić się tego co robił w swoim życiu.

Odznaczony: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim OOP.

Cześć jego pamięci

Przyjaciele Rotarianie z Klubu RC Gdańsk-Sopot-Gdynia

Jurku nasze myśli są przy Tobie