Informacje z życia klubu

UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE MAKIETY M/S BATORY

UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE MAKIETY  M/S BATORY
15 lis 2017

W dniu 14 listopada 2017 r. przed Muzeum Emigracji w  Gdyni  odsłonięto uroczyście makietę z brązu M/S BATORY. Jest to kolejna makieta realizowana przez trójmiejskie Kluby Rotary: RC Gdańsk-Sopot-Gdynia, RC Orłowo, RC Gdynia oraz Lions Klub Gdynia. Makieta statku Batory zrealizowana została w ramach projektu „Zobaczyć Świat Rękoma” Projekt ten realizowany jest z myślą przede wszystkim  o osobach niedowidzących lub niewidomych. Dzięki temu projektowi osoby te po raz pierwszy będą mogły doznać, jak wyglądał statek BATORY, o którym zapewne nie raz słyszeli. Makieta tego statku stanowi odzwierciedlenie jego rzeczywistych kształtów w skali 1:50. Jest to kolejna makieta obiektów wartych obejrzenia, zapamiętania oraz szczególnych wspomnień.

M/S BATORY został wybudowany we włoskiej stoczni Monfalcone. Podniesienie polskiej bandery na tym statku miało miejsce w porcie Gdynia w maju 1936 r. M/S BATORY pływał po morzach i oceanach całego świata w latach 1936-1969, przewożąc pasażerów, żołnierzy, wiele osobistości tych zwykłych i niezwykłych. Statek otrzymał przydomek „Lucky Ship”. Wsławił się m.in. przewiezieniem  w czasie wojny 480 dzieci z Anglii i skarbów wawelskich do Australii oraz rezerw złota Banku Anglii do Kanady.

Lokalizacja makiety nie jest przypadkowa. W tym miejscu bowiem w okresie powojennym tysiące Emigrantów żegnało swój Kraj przed rejsem w nieznane, w poszukiwaniu lepszego życia. Makieta ta dla wielu pozostanie wspomnieniem rozstania, często dramatycznego rozstania i to nie tylko z Ojczyzną.

Ostatni rejs M/S BATORY zakończył w Honkongu.

Jest to także dobra chwila, aby przypomnieć wcześniej wybudowane Makiety, które powstały z inicjatywy RC Gdańsk-Sopot-Gdynia, takie jak makieta Bazyliki Mariackiej, Żuraw Gdański, wspólnie zaś Lions Club nasz RC GSG zrealizował jeszcze makietę Ratusza Głównego Miasta Gdańska oraz monument Trzech Krzyży na Placu Solidarności w Gdańsku. Nadto rok temu wspólnym projektem RC Gdynia, RC Gdańsk-Sopot-Gdynia oraz Lions Klub Gdynia była makieta okrętu „BŁYSKAWICA” w Gdyni, która wciąż budzi zachwyt zwiedzających, tak jak i wymienione  makiety w Gdańsku.

Taka jest misja Rotarian oraz członków Lions Klub. Pomagamy tym, którzy czekają na naszą wszechstronną pomoc, będąc tym samym wdzięcznymi, że to my możemy pomóc innym, nie czekając na pomoc od innych.

Załączone zdjęcia obrazują m.in. dzisiejszą uroczystość, jak podpisanie aktu erekcyjnego przez prezydenta Gdyni Pana Wojciecha Szczurka, prezydentów RC Orłowo, RC Gdynia, RC Gdańsk-Sopot-Gdynia, Lions Klub Gdynia Panią Joannę Grajter, Panów: Grzegorza Morawskiego, Macieja Waniewskiego, Andrzeja Golubińskiego. Akt ten także podpisali członkowie RC Gdańsk-Sopot-Gdynia Panowie Janusz Różalski oraz Stanisław Wojtysiak z uwagi na ich szczególny wkład pracy w realizację tego projektu.

Wielkie podziękowania także dla wszystkich Sponsorów!

Dziękuję Wszystkim zarówno w imieniu Prezydenta Macieja Waniewskiego oraz swoim imieniu za dzisiejszą wspaniałą uroczystość, za dobrą współpracę z Klubami, Urzędem Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji, Kapitanatem Poru Gdynia, Urzędem Morskim w Gdyni, za znakomite prowadzenie tej uroczystości Piotrowi Wygnańczukowi, a także za hojność Wszystkich Sponsorów i za wrażliwość Każdego z Was.

Past Prezydent Jan ZacharewiczBatory 1Batory 8Batory 21 Batory 23Batory27Batory 24Batory 9