Informacje z życia klubu

WIGILIA ROTARIAN

11 Gru 2018

W dn. 10 stycznia uczestniczyliśmy w uroczystej wigilii Rotarian zorganizowanej przez Rotary Club Gdańsk Sopot Gdynia w Hotelu Mercure-Posejdon. Szczególnej uroczystości temu wydarzeniu nadało uczestnictwo Rotarianek i Rotarian z Rotary Klubów z Trójmiasta, tj. RC Gdynia Orłowo, RC Sopot International, RC Sopot, RC Gdańsk Centrum, Rotaract Trójmiasto.
W spotkaniu wigilijnym uczestniczyli także m.in.: Pani Irena Korol, Prezes Domu Polskiego w Czerniachowsku, na ręce której przekazano paczki świąteczne dla dzieci tego Domu. Mieliśmy także zaszczyt gościć naszych przyjaciół z Pracodawców Pomorza, Pana Prezydenta ZB. Canowieckiego z małżonką, jak też Pana Prezesa Jerzego Jerkiewicza z małżonką.
Prezydent RC GSG, Krzysztof Balcerzak uroczyście przywitał wszystkie Rotarianki, Rotarian oraz zaproszonych gości. Po czym miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Otóż w progach naszego klubu RC Sopot przyjął do swojego grona Rotarianek Anię Waniewską.
Kolejnym punktem wigilijnej uroczystości było wygłoszenie okolicznościowego przemówienia wigilijnego przez Past Prezydenta Jana, który przybliżając atmosferę wigilii i Świąt Bożego Narodzenia wspomniał, że wigilia oraz zbliżające się Święta Bożego Narodzenia są szczególną chwilą. Czasem, który wywołuje głęboką refleksję. Potrafimy dostrzec zapomnianych, przełamać niechęć do tych, którzy byli, a powinni być nam bliskimi. Potrafimy powiedzieć przepraszam, jak tez wybaczam.
Jest to także czas pamięci o innych, nawet o tych, których nie znamy, nigdy nie widzieliśmy, ale wiemy, że nas potrzebują. Potrzebują rotariańskiej dobroci, serca, które potrafi bić także dla innych.
Nasz Rotary club GSG stara się pamiętać o innych i pomagać, tak jak umie, jak potrafi.
Pamiętamy o dzieciach z Domu Polskiego w obwodzie kaliningradzkim, dla których przygotowaliśmy symboliczne paczki. Pamiętamy o dzieciach z z Doniecka, innych okolic, gdzie toczą się walki. Dzieciom tym współfinansujemy wakacyjny pobyt w Polsce. Wspomagamy Hospicjum Pomorze. M.in. dochód z ostatniego, rotariańskiego balu charytatywnego był przeznaczony dla dzieci tego hospicjum. Wspomagamy regularnie nasze młode talenty, zarówno w zakresie nauki, sportu, muzyki. Nasza pomoc także była dedykowana dla osób pokrzywdzonych przez naturą. Także znane są nasze projekty pt. zobaczyć świat rękoma, dedykowane dla osób z dużą wadą wzroku.
Żeby pomagać nie trzeba być rotarianinem, trzeba tylko pamiętać o innych, samotnych, cierpiących, bardzo często pamięć ta nie wymaga pieniędzy. Często wystarczy nasza życzliwość, nie koniecznie świąteczna, ale ta codzienna.
Następnie Jan złożył tradycyjne życzenia świąteczne. Życzył zarówno zdrowia, jak też tego, czego najbardziej w życiu potrzebujemy, prosząc aby podczas składania życzeń wypowiadać słowa niecodzienne tylko takie, które są godne tak uroczystej chwili.
Po tych życzenia Prezydent Krzysztof na ręce Pani Ireny Korol przekazał paczki świąteczne dla dzieci z Domu Polskiego w Czerniachowsku.
Następnie Zbyszek Borkowski odczytał Ewangelię według św. Łukasza o narodzeniu Pana Jezusa Chrystusa. Po czym wszyscy składali sobie najpiękniejsze życzenia, dzieląc się bielą opłatka, życzeniami zaś wtulając się w tę niezwykłą, magiczną atmosferę. Podczas życzeń Jurek Band delikatną grą kolęd wprowadził nas całkowicie w świąteczną atmosferę.
W czasie kolacji wigilijnej oraz po jej spożyciu długo nie milkły śpiewy kolęd. Leszek wraz z Rafałem przepięknie śpiewali kolędy, jak też zachęcali wszystkich do wspólnego śpiewania.
W imieniu Prezydenta Krzysztofa Balcerzaka oraz swoim jeszcze raz dziękujemy wszystkim za udział w tej niezwykłej uroczystości, Dziękujemy także wszystkim za pomoc w organizacji tej niezapomnianej wigilii, w szczególności zaś Stanisławowi za tek pięknie przygotowaną salę, znakomite menu. Dziękujemy także Adamowi za ogromny wkład pracy oraz Szymonowi, a także Leszkowi, Rafałowi za Wasze śpiewne chwile. Dziękujemy także pozostałym, niewymienionym osobom.
Past Prezydent Jan Zacharewicz