Informacje z życia klubu

Wyniki X konkursu o Nagrodę im. Małgorzaty Dominiak dla najlepszego ucznia-biologa z liceów ogólnokształcących Województwa Pomorskiego

Wyniki X konkursu o Nagrodę im. Małgorzaty Dominiak dla najlepszego ucznia-biologa z liceów ogólnokształcących Województwa Pomorskiego
13 maja 2009

Po raz dziesiąty…

Po raz dziesiąty Klub Rotary Gdańsk-Sopot-Gdynia przeprowadzil konkurs o Nagrodę im. Małgorzaty Dominiak dla najlepszego ucznia-biologa z liceów ogólnokształcących Województwa Pomorskiego.
To jedno z najważniejszych stałych przedsięwzięć klubu, który stara się w różny sposób wspierać utalentowaną młodzież.Konkurs cieszy się dużą popularnością, organizowany jest pod patronatem kuratorium oświaty, we współpracy z lokalnym komitetem olimpiady biologicznej i wieloma nauczycielami. W składzie komisji konkursowej zasiadają profesorowie Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego, nauczyciele i metodycy.

W tym roku Nagrodę Główną (2500 zł) zdobył Paweł Stępniewski z II LO w Słupsku, a nagrody I (po 1000 zł) jego szkolna koleżanka Weronika Megier i Michał Banacki z VI LO w Gdyni. Ponadto przyznano 3 nagrody II i 3 wyróżnienia.

W 10-letniej historii nagrodzono łącznie 77 uczniów z 24 liceów. Łączna wartość nagród pieniężnych przekroczyła 50 000 zł. Klub pomagał także tym uczniom, którzy wyjeżdżali na światowe finały biologicznych olimpiad, organizował wyjazdy do zaprzyjaźnionego klubu w W.Brytanii. Fundatorami wszystkich nagród byli członkowie Klubu Rotary Gdańsk-Sopot-Gdynia.

Uroczystość zakończenia tegorocznego jubileuszowego konkursu odbyła się w Auli Głównej Politechniki Gdańskiej. Towarzyszył jej koncert orkiestry Vita Activa pod batutą Mirosławy Lipińskiej i japońskiej pianistki Mariko Terashi. Dochód z imprezy przeznaczono na rzecz Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku prowadzącej orkiestrę Vita Activa.
W ceremonii wręczenia nagród, z udziałem kilkuset widzów, uczestniczyli m.in. rektor i prorektorzy Politechniki Gdańskiej oraz była senator RP mecenas Anna Bogucka-Skowrońska (siostra patronki konkursu), liczni rotarianie z trójmiejskich klubów, uczniowie i nauczyciele. Do Auli PG przybyło również kilkudziesięciu laureatów konkursów z poprzednich lat. Niemal wszyscy studiują lub studiowali na najlepszych uczelniach polskich i zagranicznych, najstarsi zaś przygotowują rozprawy doktorskie lub rozpoczynają kariery (głównie w medycynie).
Najwięcej laureatów (25) to uczniowie II LO im. Adama Mickiewicza w Słupsku, wychowankowie mgr Tamary Kropiowskiej. Pani profesor dwukrotnie została wyróżniona przez klub specjalnymi nagrodami. Inne zasłużone dla konkursu szkoły to I Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Gdyni, III LO w Gdyni, LO w Czersku i III LO w Gdańsku.

Autor: Piotr Dominiak

72b131b043347739c664d58dee3932f9. Tamara Kropiowska

Zdobywca Nagrody Głównej Paweł Stępniewski z II LO w Słupsku wraz ze swoją nauczycielką prof. Tamarą Kropiowską

6f19c533647511579ac3d9dcf949c9b9. Henryka Krawczyka.

Michał Banacki otrzymuje nagrodę z rąk rektora PG prof. Henryka Krawczyka  

98c45ab5db688149213c1018ad97330f

Vita Activa to orkiestra w ktorej grają muzycy niepełnosprawni intelektualnie, ich rodziny i przyjaciele. Dała już 200 koncertów w Polsce i Europie