Informacje z życia klubu

Rotaract – Aby pomóc wystarczy chcieć

Rotaract – Aby pomóc wystarczy chcieć
06 sty 2014

Ponad 170 tysięcy młodych ludzi działających w blisko 7500 klubach w 155 krajach – najszybciej rozwijający się program społeczny na świecie.

Czym jest Rotaract?

Rotaract to program Rotary International realizowany od 1966 roku niemal na całym świeci. Jest skierowany do młodych ludzi w wieku od 18 do 30 lat. Rotaractowi przyświecają cele podobne do służby rotariańskiej. Priorytetowe zadania młodych ludzi polegają na polepszaniu warunków życia innych poprzez pracę na rzecz społeczności lokalnej oraz udział w programach międzynarodowych. W ten sposób Rotaract stwarza szansę rozwijania zdolności przywódczych, umiejętności zawodowych, kształtowania obywatelskiej odpowiedzialności, a także nawiązywania nowych znajomości. Polskie kluby Rotaract, podobnie jak kluby Rotary, tworzą wspólny dystrykt 2230, z Białorusią i Ukrainą. (Na Ukrainie działa jedenaście klubów, na Białorusi jeden, w Polsce jest ich dwadzieścia). Rotaractorzy spotykają się w nich, a kilka razy w roku – na poziomie dystryktu – organizują warsztaty, szkolenia i konferencje, które służą pogłębianiu wiedzy na temat umiejętności porozumiewania się, publicznych wypowiedzi, organizacji i prowadzenia skutecznych akcji charytatywnych.

Klub Rotaract Trójmiasto

Klub działa na Pomorzu od 1997 roku ciesząc się wciąż rosnącym zainteresowaniem. Powołany został przez RC Gdańsk-Sopot – Gdynia . Obecnie liczy 25 członków – młodych ludzi z całego Trójmiasta. Swoją działalność rozpoczął pomocą w lokalnych domach dziecka – Od października 2000 związani jesteśmy z domem dziecka w Sopocie. Oprócz wsparcia materialnego dla domu, skupiliśmy się na pomocy usamodzielniającym się wychowankom: zimą 2000 pomogliśmy 18-letniej Ani urządzić swoje pierwsze mieszkanie oraz rozpocząć dorosłe życie, „poza domem”.Na zimę 2001 rozpoczęliśmy akcję pomocy rodzinom najuboższym i najbardziej potrzebującym z Trójmiasta i okolic. Jest to przedsięwzięcie związane z programem ,,Podać rękę” TVP Gdańsk. W 2002 roku rozpoczęliśmy współpracę z fundacją „Sprawni Inaczej”, której celem jest rehabilitacja i pomoc ludziom niepełnosprawnym – informuje Piotr Milewski, członek i założyciel klubu Rotaract Trójmiasto.
W okresie swojej dziesięcioletniej działalności klub zrealizował takie projekty jak akcja „Poland Trip” polegająca na umożliwieniu członkom klubów Rotaract z całego świata odwiedzenie Polski ponosząc przy tym jedynie koszty transportu ; czy konkurs im. Andrzeja Walentynowicza, w którym główną nagrodą było sfinansowanie projektu, poprzez który klubowicze mogli dotrzeć z pomocą do społeczności oddalonych od aglomeracji trójmiejskiej.Rotaract czynnie włączył się w ideę stworzenia Świata wolnego od wirusa Polio, który jest bezpośrednią przyczyną choroby Heinego Medina. Akcja miała charakter międzynarodowy – Nie mamy możliwości aktywnie uczestniczyć w zdobywaniu i dostarczaniu szczepionek potrzebującym, chcieliśmy jak najlepiej pomóc Rotary w zdobywaniu na nie środków.Taki właśnie był cel Hand for Polio.- informuje jeden z członków klubu. Młodzi ludzie niosą stała pomoc w trójmiejskich domach dziecka i ośrodkach dla „trudnej młodzieży” – bawiąc się i ucząc razem z wychowankami placówek.-Nie spoczywamy na laurach i koncentrujemy sie na przyszłych projektach, planujemy zbiórkę funduszy na kolonie dzieci specjalnej troski, współpracę z fundacją „Mam Marzenie”, oraz już po raz piąty – Olimpiadę dla Trójmiejskich Domów Dziecka. Chcemy swoją działalnością pomóc tym, którzy naprawdę tego potrzebują – mówi Tomasz Bogudzki, prezydent klubu Rotaract Trójmiasto.
Istotę działania klubu uzewnętrznia hasło „służby dla innych”, służby opartej na własnym potencjale intelektualnym, ale również kontaktach osobistych i towarzyskich. Jest to otwarte stowarzyszenie osób, które wierzą w niesienie pomocy innym, a co ważniejsze swoja wiarę przekładają na czyny – i taką pomoc faktycznie niosą.
Ewa Borkowska